ELITA DZIAŁANIA

Pomysł Elity Działania pochodzi od prof. Marka Chodakiewicza z USA. Natomiast jej program to rozpisane na warunki Racławic hasło Grzegorza Brauna KOŚCIÓŁ–SZKOŁA–STRZELNICA–MENNICA. Obydwa pomysły są mi bliskie. Jednakże to tylko hasła.
Niniejsza propozycja Programu Elity Działania jest próbą wypełnienia ich treścią w kierunku rozwoju regionu. Dopiero wtedy może to coś znaczyć. Dynamiczny rozwój gminy zależy w dużej mierze od tego czy mieszkańcy będą aktywni. A tematów, którymi moglibyśmy się zająć jest sporo.
Poniżej – propozycja programu.

1. Kultura chrześcijańska propagowana przez szkołę współpracującą z kościołem.
2. Przystosowanie istniejących w gminie zabytków do artystycznych eventów, międzyludzkich spotkań, czy zabawy.
3. Co zrobić aby przyciągnąć do gminy przemysł?

Instalacje biogazowe dla przemysłowej sanitacji gnojowicy (<200 kWe) załatwiają problem negatywnego wpływu na środowisko, ale przede wszystkim to rozproszone lokalne źródło energii elektrycznej i ciepła, które zmniejsza zawodność lokalnej sieci energetycznej oraz daje szansę na przyciągnięcie małej aktywności przemysłowej na wieś.

Poferment, to świetny naturalny pozbawiony odoru nawóz, który pozytywnie wpływa na właściwości gleb. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że gleby pozbawiane nawozów naturalnych są wyjaławiane i w końcu degradowane. Taką ziemię kupiłem. Jej ożywienie zajęło mi kilkanaście lat.

Program „Energia Plus” – to masowa budowa odnawialnych źródeł energii. Mam nadzieję, że wiejskie biogazownie zostały wzięte pod uwagę we wzmiankowanym programie.

Jeśli nawet tylko część z tych zysków zostałyby wykorzystane przez inwestorów to i tak można stworzyć dla nich interesującą ofertę. W gminie nie brak świniarni.

4. Należy próbować zmieniać prawo, aby żyło się lepiej.

Teren gminy to często góry znamienne tym, że stosunkowo mała ich wysokość <380 npm. nie uprawnia do dodatków ARiMR . Kryterium bardziej sprawiedliwym byłoby pochylenie (np. >5 %), które istotnie zwiększa koszty uprawy roślin niezależnie od wysokości nad poziomem morza.

Kolejna propozycja zmiany prawa dotyczy powierzchni około 0,5 ha uprawy winorośli w ramach „Inkubatora winnicy” z których wino można by sprzedawać na winnicy w ramach działalności eno i lub agro turystycznej, ale z VATem 0 % i bez banderol i kasy fiskalnej.

5. Działania porządkujące na terenie gminy.

Pełne wykorzystanie możliwości wynikających z istniejących struktur organizacyjnych czy eksploatowanych przez te struktury budynków to proste optymalizacje działania.

Czy znajdą się ludzie, którzy będą zasługiwać na nazwę „Elity działania” zobaczymy. Zapraszam tych dla których być jest ważniejsze od mieć. Urząd Gminy Racławice współpracę deklaruje.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial