Rejon winnicy jest zbudowany z margli górnej kredy pokrytych czwartorzędowym lessem.
Wodę cechuje bardzo dobra jakość (I klasa czystości), pozwalająca na wykorzystanie jej bez uzdatniania.
Czystość powietrza należy do najlepszych w kraju.
Powyższe atuty winnicy uzupełnia autentyczny urok okolicy Dosłońce, do którego należy zaliczyć w szczególności: zachody słońca i widoki gór (np. Tatr przy dobrej widoczności).
Urok ten uczynił to miejsce moim życiowym siedliskiem.
Na początku istotnym utrudnieniem, jak wykazały badania, była zmineralizowana gleba lessowa. Zawartość humusu równała się zeru a zawartość NPK była czterokrotnie mniejsza od nominalnej, kwasowość gleby pH=5,5.
W roku 2018 plon z ha został przywrócony do przeciętnego poziomu. Wymagało to wielu eksperymentów i prób.
Istotnym zagrożeniem dla winorośli są herbicydy. Dla sporej części gatunków winorośli nawet dryf zapachu jest niebezpieczny; zatrzymuje się wegetacja, ryzyko przemarznięcia wobec słabego zdrewnienia wzrasta. Coroczne wypady są faktem.
Jak się okazuje krytyczna jest temperatura powietrza w czasie oprysku. Jeśli zbliży się do 25°C zagrożenie przeniesienia aromatu herbicydu rośnie. Dlatego oprysk na polu w pobliżu winnicy powinien być przeprowadzany w porze dnia, kiedy temperatura jest najniższa tj. wcześnie rano. Niestety trudno znaleźć płaszczyznę porozumienia pomiędzy producentami rolnymi a winogradnikami. Jedynym wyjściem jest sadzenie odmian winorośli najbardziej odpornych na herbicydy. Aby wiedzieć musiałem poprzez praktykę zdefiniować te gatunki.